3. Környezettudatos étkeink közösségi rendezvényeken

vegetable salad

Fotó: Ella Olsson, Unsplash

Válasszunk helyi, nem messziről jövő alapanyagokat, olyan ételeket, amelyekhez nem kellenek távoli összetevők (pl. déli gyümölcsök helyett alma, körte, avokádókrém helyett padlizsánkrém, batátakrém, babkrém). Ha batyus vendégségre készülünk, lelkesítsük a résztvevőket akár idény és helyi alapanyagú kence- vagy sütiversennyel arra, hogy ők is figyelembe vegyék a teremtésvédelmi szempontokat az ételkészítésnél.

Válasszunk helyi szolgáltatót az ételek beszállítójának, ha lehet, egyeztessük vele akár teremtéstudatos szempontok szerint is a rendelésünket.

Amit lehet, próbáljuk termelőtől beszerezni (pl. szendvicsekhez zöldségek, felvágottak, sajtok; gyümölcsök, italok, nassolnivalók). A legtöbb esetben így elkerülhetjük a csomagoló anyagok nagy részét, ráadásul közvetlenül is meghatározhatjuk az ételek előállításának módját.

Támogassuk a helyi közösség termelő tagjait azzal, hogy tőlük vásárolunk – például házi lekvárt, mézet, gyümölcsöt, csokit (ezt mértékkel, ünnepek alkalmával), szörpöt, stb. Ezzel a helyi gazdaság erősítésébe fektetünk be. Akár még bizományba is kaphatunk alapanyagokat, amiket bizonyos esetekben, ha nem került felhasználásra, akár vissza is vehet a termelő. Ezzel is csökkentjük a pazarlást, az élelmiszerhulladékot.

Vegyük figyelembe a szezonális zöldség- és gyümölcskínálatot. Ebben idénynövény táblázatok segíthet bennünket. A szezonális termények előállítása ugyanis mindig kedvezőbb környezetileg, mint ha melegházban termett vagy messziről hozzánk érkező alapanyagokat választanánk.

Kérjük a közösség tagjait is, hogy a maguk készítette, általuk hozott ételek esetében is igyekezzenek figyelembe venni a környezetkímélőbb alapanyagokat:

– kerüljék a kakaót, csokoládét, kávét;

– hozzanak otthon termett gyümölcsöt, saját befőttet, lekvárt;

– készítsenek idénynövényekből húsmentes finomságokat;

– válasszanak hazai, lehetőleg közvetlenül a termelőtől beszerzett alapanyagokat;

– ne csomagolják egyszerhasználatos anyagokba az ételeket!

Aki nem tud főzni, sütni (akár csak az időhiány miatt), hozzon befőttet, szörpöt, italt, gyümölcsöt, olyan dolgokat, amivel kevés dolog van, de elfogy vagy eltartható a következő alkalomig is. Ebben az esetben is figyeljünk a csomagolásra!

Főzzünk közösen! A menü megtervezésekor vegyük figyelembe a környezetkímélő alapanyagok szempontjait, használjunk csomagolásmentes alapanyagokat, példát mutatva ezzel is a közösségnek.

 

További rendezvény-hulladékmentesítési tippeket ITT találsz.

Updated on 2023.10.10.
Mennyire tetszett a tartalom?

Kapcsolódó jó példák:

Jopelda Klimavaltozas

Klímaváltozás

Hatodik, hetedik és nyolcadik osztályos gyerekeknek tartottam filmvetitést kettő alkalommal a klímaváltozásról, melyek közül az egyik Ferenc pápa, The Letter cimű filmje volt. A gyerekek a film megnézését követően kitöltötték a feladatlapot és elmondták meglátásaikat,

Tovább olvasom »

Kerékpártúra a Jeli Arborétumba

Szoros egységben minden, ami létezik (LS11) – Gróf Ambrózy-Migazzi István kertjében, Jeliben A környékünk egyik népszerű turisztikai helye a Jeli Arborétum. Különösen ilyenkor májusban, rododendronvirágzás idején. A kert meglátogatása önmagában egy természetben végzett séta, rácsodálkozás

Tovább olvasom »
Megszakítás