Fotó: Kate Trysh, Unpslash
Egy jól működő, összetartó közösségben gyakori, hogy a tagok együtt ünnepelnek, imádkoznak, tanulnak, szórakoznak, stb. Ott, ahol sokan összegyűlnek, hosszabb-rövidebb időt töltenek együtt, jó eséllyel képződik hulladék. Főleg, ha vendéglátás is kapcsolódik az eseményhez. Poharak, evőeszközök, ételcsomagolások, szalvéták, jegyzetpapírok, dekoráció, egy-egy foglalkozás eszközeinek, alapanyagainak maradékai, ajándékcsomagolások, rövid életű reklámajándékok landolnak a rendezvény végén a szemetesben… De viszonylag rövid használat után feleslegessé válnak a plakátok, szórólapok, belépőjegyek is, amelyek egy-egy program gyakori tartozékai. De vajon szükségszerű, hogy például egy agapé – azaz szeretetvendégség, amelynek során közösségünket Krisztusban ünnepeljük és a legfőbb tanítást, az egymás iránti szeretetet gyakoroljuk – több zsáknyi szeméttel járjon együtt? Elképzelhetetlen úgy élményteli, tartalmas, jó rendezvényt szervezni, hogy a selejtezés kultúráját meghaladjuk?
Egyházközösségként, intézményi vagy más közösségként ünnepeinket, találkozási alkalmainkat, eseményeinket érdemes és lehetséges teremtéstudatosan, minél kisebb környezetterheléssel megrendezni. Ezzel egyrészt konkrétan is csökkenthetjük a közösségünk és a magunk környezetterhelését. Másrészt ezeken az alkalmakon példát is mutathatunk, ötleteket, inspirációt adhatunk a többi testvérünknek, hogy a hétköznapokban, az életük más területén miben változtathatnak, változtassanak. Egy-egy rendezvény kapcsán akár nagyon egyszerű lépésekkel, tudatosabb tervezéssel, a résztvevők aktívabb bevonásával nagy lépést tehetünk a zöldítés felé. Odafigyeléssel csökkenthetjük a keletkező hulladékot, a felhasznált energiát, támogathatjuk a helyi vállalkozásokat, miközben a közösségünket is erősítheti a teremtéstudatos ünneplés, együttlét. A teremtéstudatosabb rendezvények megvalósításához kétségkívül szükséges lehet az egyházközségi testvéreket tudatosan rugalmasságra, együttműködésre hívni, hiszen elsőre – és magyarázat nélkül – szokatlannak tűnhet számukra egy-egy hulladékcsökkentő megoldás (például hogy ők hozzanak magukkal poharat és evőeszközt, vagy hogy nincsenek palackozott üdítők vagy színes lufik egy eseményen). Ugyanakkor, ha bevonjuk a testvéreket a szervezésbe, ha nyitottan elmondjuk nekik, hogy a megszokottól eltérő megoldások mindannyiunk közös érdekét szolgálják, akkor ők is jobban átérezhetik a részvételük felelősségét, saját ötleteikkel gazdagíthatják, de hulladékszegényebbé is segíthetik a rendezvényt.
Miben, hogyan zöldíthetjük tehát a rendezvényeinket? Milyen területeken mit tehetünk? Összegyűjtöttünk sok-sok javaslatot amire érdemes odafigyelni egy-egy esemény szervezése során.
- Hogyan tervezzük meg az eseményünket, hogy minél kevesebb hulladékkal járjon?
- Mire figyeljünk az ételek esetében?
- Milyen konkrét eszközöket és módszereket vethetünk be a hulladék megelőzéséért?
- Hogyan csökkentsük az eseményre közlekedés környezeti hatásait
- Hogyan ajándékozzunk?
- Hogyan takarítsunk meg energiát?
- Miért és hogyan tudatosítsuk a teremtésvédelmi megfontolásokat a rendezvényhez kapcsolódóan?