Válassz tartósat, ne dobd el!
– Műanyag szatyor helyett erős, tartós textilszatyor és/vagy kosár bevásárláshoz.
– Egyszer használatos, akár lebomló műanyag vagy papírzacskók helyett tartós textilzsákok péksütemények, magvak, zöldségek, gyümölcsök vásárlásához.
Ne dőljünk be a lebomló műanyagnak, hiszen az is rövid időn belül szemétté válik, és lehet, hogy le sem bomlik, mert ahhoz különleges körülményekre lenne szüksége (Lásd még a szelektív hulladékgyűjtésről szóló fejezetet!
– Saját tárolók: tartós műanyag dobozok, vagy üvegek zsírosabb, vagy foltot hagyó péksütemények, felvágottak, sajtok, gabonák, tejtermékek, húsok vásárlásához.
Saját tárolóba vásárolni tejtermékeket tejboltban, húsokat, felvágottakat húsboltban, sajtokat piacon van lehetőség.
Péksütemény, zöldség és gyümölcs minden élelmiszerboltban vásárolható saját tárolóba. Egyéb termékek (különféle élelmiszerek, kozmetikumok, tisztítószerek) csomagolásmentes boltokban szerezhetők be hulladékmentesen (Lásd még az élelmiszerhulladék-csökkentésről szóló alfejezetet!)
– Papírtörlő helyett textiltörlő, papírzsebkendő helyett textilzsepi.
– Szénsavas víz helyett cserélhető palackos szóda.
– Egyszer használatos műanyag pohár helyett sokszor használatos hordozható pohár elviteles kávéhoz/teához, vízgéphez.
– Tartós műanyag, üveg vagy fémtároló elviteles ételhez – ahol megengedik. A RAKUN dobozközösség éttermeiben visszaváltható fém dobozban kérhetünk ételt elvitelre. A RAKUN működéséről egy cikket és egy rövid videót ajánlunk még.
– Filteres tea helyett teafű.
– Ajándékcsomagoló papír helyett sokszor használható ajándéktasak, régi újságok, térképek, kidekorált cipősdoboz.
– Eldobható pelenka helyett mosható pelus.
– Tusfürdő helyett papírba csomagolt, vagy csomagolásmentes szappan.
– És válasszuk a betétdíjas csomagolásokat az eldobható helyett (sör, bor, szörp, befőtt)!
Nagyon nem mindegy, hogy mi lesz az üveg sorsa: visszaváltjuk, és mosás után újratöltik, vagy szelektíven gyűjtve bezúzzák, majd új üveget állítanak elő, vagy esetleg teljesen kikerül a körforgásból egy 100%-ban újrahasznosítható anyag, melynek ugyanakkor az elsődleges előállítása erősen környezetterhelő!
Könnyen belátható, hogy energia- és anyagtakarékosságot tekintve is messzemenően az újratöltés a legjobb megoldás.
Ennek ellenére sajnos ez egyre kevésbé elérhető, bár remélhetőleg hamarosan visszakanyarodik a gazdaságunk ehhez a megoldáshoz.
Addig is mi magunk kereshetünk megoldást. Egyes befőttesüvegféléket például szívesen átvesznek a piacon mézet, lekvárt, szörpöt árusító őstermelők, de van lehetőségünk a befőttesüvegek visszaváltására is, ha ezt egy adott közösségben (iskolában, plébánián) megszervezzük. Részletes információ a visszaváltásról itt.