Válasszunk helyi, nem messziről jövő alapanyagokat, olyan ételeket, amelyekhez nem kellenek távoli összetevők (pl. déli gyümölcsök helyett alma, körte, avokádókrém helyett padlizsánkrém, batátakrém, babkrém). Ha batyus vendégségre készülünk, lelkesítsük a résztvevőket akár idény és helyi alapanyagú kence- vagy sütiversennyel arra, hogy ők is figyelembe vegyék a teremtésvédelmi szempontokat az ételkészítésnél.
Válasszunk helyi szolgáltatót az ételek beszállítójának, ha lehet, egyeztessük vele akár teremtéstudatos szempontok szerint is a rendelésünket.
Amit lehet, próbáljuk termelőtől beszerezni (pl. szendvicsekhez zöldségek, felvágottak, sajtok; gyümölcsök, italok, nassolnivalók). A legtöbb esetben így elkerülhetjük a csomagoló anyagok nagy részét, ráadásul közvetlenül is meghatározhatjuk az ételek előállításának módját.
Támogassuk a helyi közösség termelő tagjait azzal, hogy tőlük vásárolunk – például házi lekvárt, mézet, gyümölcsöt, csokit (ezt mértékkel, ünnepek alkalmával), szörpöt, stb. Ezzel a helyi gazdaság erősítésébe fektetünk be. Akár még bizományba is kaphatunk alapanyagokat, amiket bizonyos esetekben, ha nem került felhasználásra, akár vissza is vehet a termelő. Ezzel is csökkentjük a pazarlást, az élelmiszerhulladékot.
Vegyük figyelembe a szezonális zöldség- és gyümölcskínálatot. Ebben idénynövény táblázatok segíthet bennünket. A szezonális termények előállítása ugyanis mindig kedvezőbb környezetileg, mint ha melegházban termett vagy messziről hozzánk érkező alapanyagokat választanánk.
Kérjük a közösség tagjait is, hogy a maguk készítette, általuk hozott ételek esetében is igyekezzenek figyelembe venni a környezetkímélőbb alapanyagokat:
– kerüljék a kakaót, csokoládét, kávét;
– hozzanak otthon termett gyümölcsöt, saját befőttet, lekvárt;
– készítsenek idénynövényekből húsmentes finomságokat;
– válasszanak hazai, lehetőleg közvetlenül a termelőtől beszerzett alapanyagokat;
– ne csomagolják egyszerhasználatos anyagokba az ételeket!
Aki nem tud főzni, sütni (akár csak az időhiány miatt), hozzon befőttet, szörpöt, italt, gyümölcsöt, olyan dolgokat, amivel kevés dolog van, de elfogy vagy eltartható a következő alkalomig is. Ebben az esetben is figyeljünk a csomagolásra!
Főzzünk közösen! A menü megtervezésekor vegyük figyelembe a környezetkímélő alapanyagok szempontjait, használjunk csomagolásmentes alapanyagokat, példát mutatva ezzel is a közösségnek.
További rendezvény-hulladékmentesítési tippeket ITT találsz.