1. Felhasználás #
Főzés, étkezés során is akarva-akaratlanul termelünk zöld-, vagy élelmiszerhulladékot, azonban rengeteg lehetőség áll előttünk, ha szeretnénk ezt csökkenteni, amivel akár új konyhai technikákat és nagyon ízletes végeredményeket kapunk majd. Az élelmiszerhulladék csökkentésnek ez a pont a legkreatívabb része.
- Használjuk fel a lehető legtöbb részét a zöldségeknek, gyümölcsöknek és az állatoknak, állati eredetű alapanyagoknak is. Erre jó pár éve nemzetközi gasztronómiai kezdeményezés is indult, ez a „fülétől a farkáig”, zöldségek esetében pedig a „gyökerétől a leveléig” elv. Nem kell azonban messzire mennünk ahhoz, hogy inspirációt gyűjtsünk; elég csak visszagondolnunk a hazai tradicionális konyhára, ahol a belsőségek is részét képezték az étkezésnek, vagy egy disznóvágásra, ahol a sertés minden része felhasználásra került. A zöldségek gyökerétől a leveléig felhasználása talán kevésbé hagyományos, ehhez azonban, az alábbiakon túl, számos ötletet találhatunk gasztrobloggereknél is.
- A répa, cékla, burgonya jó alaposan megmosott héjából chipset készíthetünk, hagymával, zellerrel vagy a zeller szárával együtt → alaplevet készíthetünk belőle, amit krémlevesekhez, főzelékekhez rizottóhoz használhatunk.
- Sok olyan zöldségnek is ehető a levele, amire nem is gondolunk; pl. például a retek, cékla, karalábé levelét is felhasználhatjuk → pestókhoz, tehetjük salátába, készíthetünk belőle levest, főzeléket, a karalábé levelét tölthetjük is.
- A húsok kevésbé kedvelt részeit, valamint a csontokat – akár sütés után is – szintén használhatjuk alaplé készítéséhez.
- Ha kevésbé friss zöldségünk vagy gyümölcsünk van, készítsünk egy krémlevest vagy turmixot belőle.
- Ha sok maradt egy ételből, gondoljuk újra; rizsből lehet rizsgolyó, főzelékből krémleves, leveszöldségből és főtt húsból szendvicskrém, főtt krumpliból vagy krumplipüréből krumplis pogácsa, szikkadt kenyérből bundáskenyér, melegszendvics, vagy zsemlemorzsa és még sokáig folytathatnánk a sort, érdemes idősebb ismerősöket, rokonokat megkérdezni a maradékmentő praktikákról, biztos, hogy sok ötlettel szolgálnak majd.
- Tartósítsuk, amit lehet; főzzünk lekvárt, befőttet, készítsünk savanyúságot, aszaljuk meg a gyümölcsöket, ezzel nemcsak az élelmiszerpazarlást csökkenthetjük, de a szezonális étkezést is támogatjuk.
- Adományozzuk el a maradékot, felesleget. Túl sok zöldség terem a kertben? Egy-egy családi ünnep után rajtunk maradt az ebéd nagy része? Biztosan találunk a környezetünkben valakit, akinek jól jönne a segítség, friss alapanyag vagy egy tál meleg étel vagy keressünk a közelünkben egy ételadomány dobozt.
2. Hulladékkezelés #
A háztartásokban keletkezett élelmiszerhulladéknak kb. a fele elkerülhető, vannak azonban olyan részek, helyzetek, amikor mindenképpen kidobásra kerül a sor, de mielőtt a szemetesbe dobnánk az ételt, gondoljuk végig, oda tudjuk-e adni esetleg az állatoknak, vagy van-e lehetőségünk komposztálni a zöldhulladékot! Komposztálni nem csak a kertünkben lehet, számos más lehetőség is létezik már.
- Fontos, hogy ha még nem komposztálunk, tájékozódjunk róla, mi kerülhet a komposztba és mi nem. Erről a HUMUSZ nagyon hasznos összefoglalót készített.
- Lakásban, beltéren is számos lehetőségünk van a komposztálásra; készíthetünk házilag gilisztakomposztot, beszerezhetünk egy „bokashi komposztot” vagy egy hazai kisvállalkozás agyagból készült komposztálóját is.
- Ha nem szeretnénk beltéren komposztálni, nézzünk körül a környékünkön, hátha találunk egy közösségi komposztálót ahová bizonyos időközönként elvihetjük a zöldhulladékunkat. Ha nagyon meleg, párás a lakás, érdemes a komposztálni valót a teraszon vagy a hűtőben gyűjteni, így elkerülhetjük, hogy bepenészedjen.